گروه اقتصاد دانش‌بنیان

اقتصاد دانش‌بنیان اقتصادی است که در آن تولید، توزیع و استفاده از دانش، منبع اصلی رشد و ایجاد ثروت است. توجه به نقش دانش در اقتصاد و رشد اقتصادی، موضوع جدیدی نیست و در نظریات اقتصادی گذشته نیز، دانش و فناوری همواره مبحث مهمی در نظریات مربوط به رشد اقتصادی بوده است؛ اما چیزی که امروزه آن را متمایز می‌کند نقش حیاتی دانش در توسعه اقتصادی است. بر این اساس در اقتصاد دانش‌بنیان، سیاست‌های دولت به‌ویژه سیاست‌های مربوط به فناوری، صنعت و آموزش، مستلزم توجه بیشتری بوده و سیاست‌های دولت باید به نحوی باشد که همکاری بین دولت، صنعت و دانشگاه را نهادینه کند.

 توسعه اقتصاد دانش‌بنیان به‌عنوان یکی از بندهای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مدنظر سیاست‌گذاران توسعه کشور قرار گرفته است. در این زمینه ورود نهادهای سیاست‌گذار اقتصادی مانند سازمان برنامه‌وبودجه کشور، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد بیشترین اهمیت را دارد. نهادهایی مانند معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور که متولی مباحث تجاری‌سازی و ساماندهی در این حوزه نیز هست و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌عنوان نهادهای متولی توسعه علمی زیرساخت‌های توسعه دانش‌بنیان را فراهم می‌کنند. لذا لازم است تا برنامه پژوهشی کاملی در این زمینه شکل گرفته و برای سیاست‌گذاری و برخی اقدامات عملی مورداستفاده قرار گیرد. هدف گروه اقتصاد دانش‌بنیان در آن است تا با اجرای طرح‌های پژوهشی در این زمینه بتواند راهکارهای مناسبی را در اختیار سیاست‌گذاری و مسئولان امر قرار دهد تا در کنار توسعه ادبیات عملی این حوزه در ایران راهکارها عملیاتی نیز به ثمر بنشیند.

- انجام طرح‌های پژوهشی در راستای اهداف و موضوعات مربوط به گروه

- برگزاری کارگاه‌ها و سخنرانی‌ها جهت تبیین ابعاد مختلف مقوله سیاست‌گذاری در اقتصاد دانش‌بنیان

- ترجمه کتب و مجموعه مقالات متعدد در حوزه سیاست‌گذاری در اقتصاد دانش‌بنیان به‌موازات برگزاری کارگاه‌ها و سخنرانی‌ها

-کمک به نهادسازی در راستای حل مسائل توسعه اقتصاد دانش‌بنیان

- پیگیری اصلاح و تصویب قوانین و مقررات تسهیل‌گر اقتصاد دانش‌بنیان

- حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی حسب مسائل اولیه احصاء شده در فاز اول

- برگزاری دوره‌های تحصیلات تکمیلی در راستای مسائل احصاء شده در فاز نخست و تربیت دانشجو

- برگزاری دوره‌های اینترنتی برای دانشجویان فارغ‌التحصیل در بند قبل و احصاء تجربیات آن‌ها

نام همکارسمت/ جایگاه/ نقش
عضو هیئت علمی
همکار تمام وقت
عضو هیئت علمی
# عنوان نویسنده(ها) سال انتشار پیوست
1 الگوی خریدار-تأمین کننده در تدارکات عمومی حامی نوآوری میثم نریمانی 1400 PDF icon دریافت فایل (747.51 کیلوبایت)
2 تبیین ابزارهای جدید تامین مالی نظام تولید خودرو مبتنی بر تحلیل جامع زنجیره ارزش روح اله ابوجعفری 1399 PDF icon دریافت فایل (2.05 مگابایت)
3 سیاستگذاری برای توسعه علوم و فناوری های بنیادین: مروری بر برخی تجارب برتر جهانی میثم نریمانی 1399 PDF icon دریافت فایل (742.95 کیلوبایت)
4 رویکرد اقتصاد سیاسی به سیاست صنعتی از منظر هاجون چانگ مطالعه موردی طراحی الگوی توسعه صنایع پایین دست پتروشیمی گازی در ایران میثم نریمانی 1399 PDF icon دریافت فایل (1 مگابایت)
5 سناریوسازی برای مدیریت اقتصاد ایران در زمان شیوع کرونا روح اله ابوجعفری, میثم نریمانی, سید جعفر حسینی 1399 PDF icon دریافت فایل (220.61 کیلوبایت)
6 به کارگیری ابزار سیاستی خرید دولتی در ایران: تأمین دولتی پیش تجاری نوآوری یا تدارکات دولتی حامی نوآوری؟ میثم نریمانی 1399 PDF icon دریافت فایل (1.27 مگابایت)
7 سياست گذاري براي توسعه علوم و فناوري هاي بنيادين: مروري بر برخي تجارب برتر جهاني مهدی الیاسی , میثم نریمانی 1399 PDF icon دریافت فایل (738.71 کیلوبایت)
8 بخش بندی رفتار بخشندگی در چهارچوب بازاریابی اجتماعی خیریه 1398 PDF icon دریافت فایل (1 مگابایت)
9 سیاستهاي هدایت سرمایهگذاري مستقیم خارجی براي توسعه فناوري محمدصادق صارمی 1398 PDF icon دریافت فایل (449.43 کیلوبایت)
10 نقش قانون برگزاری مناقصات در سیاست تدارکات دولتی حامی نوآوری میثم نریمانی 1398 PDF icon دریافت فایل (1.27 مگابایت)

صفحه‌ها

ردیف عنوان همکاران مدت زمان اجرا پیوست
1 مطالعه تطبیقی ایجاد مراکز پایاپای با پول ملی (مطالعه موردی کشور چین و امکان سنجی ایجاد چنین مراکزی توسط نهادهای بانکی و مالی ایران) 1ماه PDF icon دریافت فایل (870 کیلوبایت)
2 طرح ایجاد بستر تبادلات شانگهای بر اساس مبادله کالا و انرژی (نظام جامع تبادلات مالی شانگهای-SFTS) محمد شیریجیان 1ماه PDF icon دریافت فایل (1.12 مگابایت)
3 تحلیل راهبرد فناوریهای هایتک 2020دولت آلمان از منظر مؤلفه های مورد نیاز برای تدوین و اجرای یک سیاست کارآمد 1ماه PDF icon دریافت فایل (1.19 مگابایت)
4 پايلوت تاريخ شفاهي موقوفه داري در آستان قدس رضوي سید جعفر حسینی 1ماه PDF icon دریافت فایل (994.96 کیلوبایت)
5 برنامه جامع ساماندهی جمع آوري گازهاي همراه نفت 1ماه PDF icon دریافت فایل (1.22 مگابایت)
6 بررسی ماهیت، ساختار و کارکردهای مراکز مالی بین المللی(IFC) و ارزیابی ضرورت و الزامات ایجاد این نهاد در ایران محمد شیریجیان 1ماه PDF icon دریافت فایل (990.57 کیلوبایت)
7 بررسی ساز و کارهای نهادهای مدیریت اقتصاد در ایران و دنیا 1ماه PDF icon دریافت فایل (932.61 کیلوبایت)
8 اعتبــار مالیاتــی تحقیــق و توســعه در اتریش میثم نریمانی 1ماه PDF icon دریافت فایل (1.88 مگابایت)
9 زمینه‌سازی توسعه نظام آماری اقتصاد صنایع فرهنگی با تأکید بر رویکرد نوآورانه و دانش بنیان 6ماه
10 تهیه آمارهای اقتصادی شرکت‌های نانو 6ماه

صفحه‌ها